Meet Our Fencers (1999-Now)

Salle Mauro is the Number One Foil Program in Texas and one of the best in the U.S.
We also have a Saber and Epee Program to meet our fencers demands.

Michael Dudey
Princeton

Thomas Dudey
Princeton

Jack Holmes
Vassar

Nicola Siritio
Ohio State

Ira Scholshborg
Univ. of Pennsylvania

Dennis Marton
Univ. of Pennsylvania

Mohamed Hamza
Princeton

Isabelle Elizondo
Notre Dame

Evin Heintz
Vassar

Alia Heintz
Vassar

Zack Parkins
Ohio State

Sarah Followill
Notre Dame

Mark Rodrieg
Rice (BA)
Princeton (MA)
Columbia (JD)

Amy Jia
Northwestern

Michael Kim
Harvard

Steve Gerberman
Stanford

Gabriel Acuna
Notre Dame

Emma Buckingham
Haverford

Richard Spicer
Ohio State

Alex Stadynk
Stanford (BS)
Stanford (MS)

Michael Galligan
Univ. of Pennsylvania

Neely Brandfield-Harvey
Columbia

Colin Sutter
Ohio State

Benjamin Parkins
Ohio State

Michael El-Saleh
Penn State

Elizabeth Donnenberg
Notre Dame

U.S. National Team Members & International Finalists

Steve Gerberman
Benjamin Parkins
Michael Dudey
Thomas Dudey

Michael Galligan
John Griffin
Neely Brandfield-Harvey
Elizabeth Donnenberg
Tarleton Hunt

Isabelle Elizondo
Amy Jia
Colin Sutter
Michael El-Saleh

Current (2012+)

Through our 20-year journey of our Fencing Academy we have developed many fencers to
National and International levels starting as young as 4-years-old.

Isabelle Elizondo

  • Member of the U.S. National Team
  • Gold Medal Junior NAC 2016
  • Bronze Medal Junior and Cadet Hungary Nationals 2015
  • 10th Cadet World Championships 2016
  • Several Medals in Cadet European Circuit & Junior World Cups & U.S. National Tournaments 2012-2018

John Griffin

  • Bronze Medal in Cadet European Cup in Manchester 2018
  • Gold Medal in Y12 Mens Foil at March NAC
  • 5th Place in Cadet Men’s Foil in July Challenge 2017
  • 8th Place in Y14 Men’s Foil Nationals 2017
  • 16th in Y14 Men’s Foil in November NAC 2015

Meeah Bradford

  • 8th Place in DIV II Women’s Foil at the October NAC 2018
  • Bronze Medal in Y14 Women’s Foil SYC 2017
  • Gold Medal in Junior Women’s Foil RJCC 2017

Farr Dickson

  • Several Gold & Silver Medals in Cadet & Junior RJCC in 2018
  • Silver Medal in Junior in Crest City Open 2018
  • Several Gold & Silver & Bronze Medals in SYCs, Y14, Y12 in 2014-2019

 

Ariana Lee

  • Gold Medal in Y14 Women’s Foil at the Dallas RYC 2018
  • Silver Medal in Y12 Women’s Foil at the Badawi Challenge 2018
  • Bronze Medal in Y14 Women’s Foil at the Badawi Challenge 2018

 

Alex Euscher

  • 2017-2018 All-Academic Team Winner
  • 2017-2018 All-American Team Winner
  • Several Gold & Silver & Bronze Medals in SYCs, Y14, Y12, Cadet & Junior in 2014-2018

 

Michael Dudey

  • Two-time Member of the U.S. National Team in World Championships
  • Junior Men’s Foil Team World Champion
  • Gold Junior Olympic Champion
  • Several Medals in Cadet European Circuit & Junior World Cups & U.S. National Tournaments 2010-2012

 

Mohamed Hamza

  • The second youngest Men’s Foil fencer in the history of Men’s Foil competed at the Rio 2016 Olympics at the age of 15 years old.
  • Egyptian National Cadet, Junior, and Senior Team Member
  • Silver Medal Junior Cup Italy 2019
  • Silver Medal Junior Cup Cuba 2018
  • Bronze Medal Junior World Cup Spain 2018
  • African and Arab Junior Champion 2018
  • 2019: Ranked second in the world for Junior
  • Six Bronze Medals in Cadet European Circuit 2015-2017

Tarleton Hunt

  • 2017-2018 All-Academic Team Winner
  • 2017-2018 All-American Team Winner
  • Gold Medal in DIV IA at the December NAC 2016 Earned A
  • Bronze Medal in DIV III at Reno NAC 2015 Earned C
  • Top 16 DIV I July Challenge 2018

Malak Hamza

  • Bronze Medal in Y10 Women’s Foil at the Summer National 2017
  • 6th Place in Y10 at the March NAC 2017
  • Several Gold, Silver, and Bronze Medals in Y10 & Y12 & Y14 SYCs in 2015-Current

Angelina Lee

  • 2017-2018 All-Academic Team Winner
  • 2017-2018 All-American Team Winner
  • Several Top 8 in RYCs, RCC, RJCC in Texas

 

Xander Schoenberger

  • Bronze Medal in Y14 at the Battle in Space City 2018
  • Silver Medal in Y12 at the Crescent City Open 2016
  • Bronze Medal in Y12 at the Badawi Challenge 2017
  • Silver Medal in Y14 at the Badawi Challenge 2018

 

Thomas Dudey

  • Member of the U.S. National Team
  • Junior Men’s Foil Team World Champion
  • Gold Medal Junior Olympic Champion
  • Several Medals in Cadet European Circuit & Junior World Cups & U.S. National Tournaments 2012-2017

 

Elizabeth Wenqing He

  • Y12 National Champion 2017
  • Bronze Medal Y14 Summer Nationals 2018
  • 6th Place in Y14 at the November NAC 2018
  • Pan American Pre Cadet Champion 2017
  • Bronze Medal in Y12 at the March NAC 2017
  • Bronze Medal in Y12 Women’s Foil 2017

Samantha Chon

  • 2017-2018 All-Academic Team Winner
  • Division 2 National Championship 2018
  • Gold Medal at RCC & RJCC
  • Notre Dame NCAA Champion in 2018
  • Won Numerous Medals in Junior and Cadet in U.S. National Events

Chahaat Batra

  • Y10 Women’s Foil National Champion 2017
  • Bronze Medal in Y12 Women’s Foil at the Pan American Games 2017
  • 7th Place in Y10 Women’s Foil at the March NAC 2017
  • Several Gold, Silver, and Bronze Medals in Y10 & Y12 & Y14 SYCs in 2015-Current

Janna Aboudaher

  • 2017-2018 All-Academic Team Winner
  • 2017-2018 All-American Team Winner
  • Top 16 in Division II and Division III Women’s Saber Nationals
  • 10th Place in Division II Women’s Saber at April NAC 2017
  • Silver Medal in Women’s Saber Junior Regional points 2017-2018
  • Silver Medal in Women’s Saber Cadet Regional Points 2017-2018

 

Yazan Numan

  • Bronze Medal at the Arabian Championships in 2018 with the Jordanian National Team
  • 6th Place in Men’s Saber at the Individual Arabian Cup 2018
  • Top 16 in Men’s Saber at the Asian Championships 2018
  • Gold Medal in Men’s Saber at the Battle in Space City Tournament 2018
  • Silver Medal in Men’s Saber at the Austin Challenge
  • Bronze Medal in Men’s Saber at the National Jordanian Tournament

 

Emma Griffin

  • Silver Medal in Division II in the December NAC 2018
  • Gold Medal in Division IA Crescent City 2018
  • Gold Medal in Junior South Texas RJCC 2018
  • Gold Medal in Cadet Crescent City 2018
  • Silver Medal in Y14 Austin Challenge 2018